Kwestia przestrzeni

W związku z kwestią przestrzeni ważne będą jeszcze dwie sprawy.

  • Po pierwsze, szczególny charakter przestrzeni, która jest nasza, którą znamy, w której dobrze się czujemy i nad którą panujemy, np. będzie to przestrzeń naszego domu. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę także na istnienie przestrzeni cudzej, należącej do kogoś innego, oraz przestrzeni neutralnej. Oczywiste jest, że różnego rodzaju konflikty

  • jeśli to my decydujemy o wyborze przestrzeni – najlepiej jest rozstrzygać u siebie, ewentualnie w miejscu neutralnym.

  • Po drugie natomiast, w przypadku przemawiania, ważne jest sprawdzenie różnych aspektów technicznych związanych z przestrzenią, mianowicie: usytuowania miejsca, z którego się mówi (czy jest widoczne dla każdego ze słuchających), a także nagłośnienia (czy każdy będzie mógł nas usłyszeć).

Na koniec jeszcze jedna rzecz związana z przestrzenią, w której przemawiamy. Otóż należy zwrócić uwagę na:

  1. warunki naszego mówienia, na ile przestrzeń pozwoli nam być słyszanym i zrozumianym, ale też i na:

  2. warunki, w których znajdować się będą słuchacze, na ile będą mogli skupić się na tym, co będziemy mówić (informacja ta może wpływnąć np. na długość naszego wystąpienia).

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)