Mechanizmy perswazji

Mechanizmy perswazji wiążą się z prawidłowościami naszego zachowania, zbadanymi i opisanymi przez psychologów.

Po pierwsze, w grę wchodzi zasada określająca nasze zachowania poznawcze, swego rodzaju lenistwo czy, jak lepiej brzmi, ekonomia myślenia sprawiająca, iż wybieramy tzw. drogę na skróty, gdy musimy podjąć jakąś decyzję. W takiej sytuacji często zamiast poddać ją wnikliwej analizie, wolimy zachować się tak, jak zachowuje się większość bądź zachować się tak, jak nakazuje nam to (czy sugeruje) jakiś autorytet.

  Po drugie, podatność na perswazję wynika z kolejnego mechanizmu naszej psychiki, a mianowicie ze skłonności do racjonalizowania zachowań i myśli własnych bądź cudzych. Ze skłonnością tą wiąże się także dążenie do wytwarzania w sobie poczucia zaangażowania w to, co robimy oraz do bycia konsekwentnym. I znów dla przykładu, w sytuacji, w której fakty przemawiają przeciw jakiemuś naszemu zachowaniu, okazuje się, że będziemy się przy nim upierać, dowodząc jego sensowności.

Po trzecie, skłonni jesteśmy do ulegania perswazji na mocy tzw. reguły wzajemności, zmuszającej nas do oddania wyrządzonego nam dobra. A więc, przykładowo, jeśli czujemy się czyimiś dłużnikami, staramy się spłacić dług.

 Po czwarte, wpływ mają na nas ci, którzy są przez nas lubiani; zapewne nieraz mogliśmy obserwować w sobie niechęć do rozsądnej wypowiedzi kogoś, kogo nie lubimy, przy jednoczesnej afirmacji bzdur plecionych przez osobą cieszącą się naszą sympatią.

Po piąte, działa na nas tzw. efekt niedostępności (wartościowe okazuje się to, co jest trudne do zdobycia). Jak sądzę, wszyscy znamy to zjawisko, kiedy kupujemy coś, co zostało nam przedstawione jako ostatnie i już nie do dostania.

Po szóste, na osobną uwagę zasługuje również tzw. myślenie życzeniowe, wpływające na nasze zachowania. Nieco na prawach anegdoty można powiedzieć, że myśleniem takim kierują się wczasowicze podążający nad polskie morze przekonani, iż napotkają tam sprzyjającą pogodę.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)