Ograniczenia i możliwości

Warto dodać w tym miejscu jeszcze jedną kwestię. Otóż niejednokrotnie występujemy jako reprezentanci jakiejś instutycji, mówimy przyjmując jakąś rolę i to niejako ona staje się współtwórcą naszej wypowiedzi, powinniśmy pamiętać o możliwościach, ale i o ograniczeniach związanych z tym faktem.

Dla tych, którzy wątpią, iż mówca jest najważniejszym argumentem, przedstawiam następujący przykład.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której przychodzi do nas akwizytor usiłujący sprzedać nam jakiś towar, np. odkurzacz.. Akurat jest to moment, w którym wahamy się, czy nabyć taki sprzęt. Człowiek, który puka do naszych drzwi, nie wygląda jednak w zbyt imponujący sposób. Jest ubrany w dość kiepski garnitur (zdarza się, że posiada łososiową bądź zieloną marynarkę), ma źle dobrany krawat i najczęściej niewy- czyszczone buty. Zapomina przedstawić się. Na dodatek nie zauważa, że przyszedł do nas w chwili, w której wychodzimy z domu. I usiłuje, w sposób nie za bardzo składny, przekonać nas do kupna wspomnianego odkurzacza. Jaki będzie efekt tej próby? Gwarantuję, że negatywny (chyba, że jesteśmy zdesperowani i natychmiast potrzebujemy nabyć ów sprzęt). Co jednak nast;\pi, gdy przychodzi do nas człowiek dobrze ubrany, przedstawia się, zwraca uwagę na to, czy mamy obecnie czas, by z nim rozmawiać. Dowiaduje się o nasze potrzeby, ukazuje ciekawą ofertę związaną z interesującym nas odkurzaczem. Ten drugi ma szansę na sprzedanie swojego towaru.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)