Rozpoznawanie perswazji i manipulacji

Psycholodzy piszą o dwu sposobach perswadowania (lub wywierania wpływu), które wiążą się z dwoma sposobami odbierania przez nas komunikatów.

Pierwszy

   Występuje wówczas, gdy odbieramy docierającą do nas informację bez jej głębszego rozważenia, powierzchownie.

Drugi

    Pojawia się, kiedy poddajemy informację uważnej refleksji, analizującej jej prawdziwość.

Oba te sposoby odbioru – zakładające dwa różne typy odbiorców – wymagają dwu różnych sposobów perswazji (w drugim przypadku liczyć się będzie głównie moc argumentów).

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na kwestię rozpoznawania perswazji i manipulacji, już bowiem sama świadomość ich pojawienia się uodpamia na wpływ (wiedza o opisanych wyżej mechanizmach naszego zachowania i ich wykorzystaniu w perswazji może być pomocna w nabyciu takiej świadomości). Otóż w momencie, w którym zaczynamy stawiać pytania dotyczące czyjejś wypowiedzi, jesteśmy zainteresowani zdobyciem dodatkowych informacji, poszukujemy kontrargumentów, sprawdzamy, czy coś jest faktem, czy tylko opinią, wówczas mamy większą szansę na to, iż obronimy się przed perswazją czy manipulacją.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)