Schematy argumentacji #3

  1. Argument do człowieka (ad homineth), mający swoją odmianę adpersonam (do osoby): argument ten także należy do dziedziny erystyki. Argumentując tak, odpieramy czyjeś twierdzenia, zwracając uwagę na osobę, które je wygłasza, i na to, co wygłasza, postępowanie takie nabiera znamion osobistego ataku. W przypadku argumentu ad hominem na potwierdzenie własnego stanowiska używamy argumentów oponenta, argument ad personam służy zaatakowaniu wad naszego oponenta. Odmianą tego argumentu będzie argument z śmieszności polegający na ośmieszeniu naszego oponenta bądź przyjętego przez niego stanowiska.

  1. Argument z groźby: jego celem jest zastraszenie oponenta tak, by zmienił swoje stanowisko,nie jest to więc uczciwy sposób argumentacji (inna sprawa to warunki, w których jesteśmy podatni na zastraszenie, groźba musi być np. wiarygodna, warto przy tym pamiętać, że jest ona mało skutecznym środkiem oddziaływania na dłuższą metę). Argumentując w ten sposób, mogę np. powiedzieć dzieciom, że jeśli nie zabiorą się do nauki, zostaną pozbawione możliwości gry na komputerze.

  2. Argument z nagrody: przeciwstawny do poprzedniego, polega na dążeniu do osiągnięcia zmiany stanowiska oponenta przez stosowanie obietnic, może tu chodzić także o przekupstwo, więc i taka argumentacja nie należy do lojalnych (i ona powinna być wiarygodna, powinna ponadto mieć na względzie potrzeby naszego partnera). Przykładem postępowania tego typu może być stwierdzenie wypowiedziane w trakcie negocjacji, iż w zamian za zgodę naszego partnera gotowi jesteśmy dołożyć jeszcze dodatkową usługę.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)