Trzy zasady retoryki

Warto przywołać tu trzy podstawowe zasady dawnej retoryki, mówiące o warunkach skutecznej perswazji.

-Otóż po pierwsze, wypowiedź musi mieć harmonijny charakter, odpowiednią kompozycję, wytwarzającą efekt jedności i prawdziwości tego, co powiedziane.

-Po wtóre, należy dbać o celowe dobranie środków perswazji – argumentów, logiki i środków stylistycznych: chodzi o to, by język mówcy był odpowiedni do przedmiotu, o którym się mówi, a także by był odpowiedni dla danego słuchacza w danych okolicznościach, że nie wspomnę już o sprawie poprawności językowej.

-Po trzecie (to synteza dwu powyższych punktów), w wypowiedzi perswazyjnej dominuje zasada funkcjonalności, wszystko jest podporządkowane celowi, który chce osiągnąć mówca. Pamiętajmy, że o tym, czy udało nam się skonstruować dobrą wypowiedź, zawsze decydować będzie reakcja jej odbiorcy, zrealizowanie w związku z nim posiadanych przez nas intencji.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)