Typy argumentów

Tradycja retoryczna wprowadza podział argumentów na trzy typy:

  • argumentów ad rem, czyli odnoszących się do ukazywanego przedmiotu, do jego natury, prawdy o nim (można je określić mianem merytorycznych),

-argumentów ad hominem , czyli odwołujących się do zasobu wiedzy i doświadczeń odbiorcy (tu możemy powołać się na jakieś znane przykłady, powszechnie funkcjonujące przekonania), a także do zgodności między argumentami                               wykorzystywanymi przez przeciwnika czy też między jego argumentami a przyjmowaną przez niego postawą.

  • argumentów ad personam, czyli związanych z właściwościami nadawcy i odbiorcy wypowiedzi (dla przykładu można tu docenić zainteresowanie odbiorcy daną kwestią bądź skrytykować brak takiego zainteresowania).

Oczywiście wydawać się może, iż najlepsze byłyby argumenty ad rem, ale jest tak tylko pozornie, gdyż nawet jeśli nimi dysponujemy, może okazać się, że dane audytorium jest podatne na inny rodzaj argumentów.

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)